توضیحات

دانشگاه قرآن و حدیث

وزارت علوم تحقیقات و فناوری

مرکز آموزش الکترونیکی ـ نمایندگی استان اردبیل

 

حضرت امام رضا(ع) می فرمایند:

رحمت خدا بر کسی باد که امر ما را زنده نماید؛ سوال شد: چگونه؟ حضرت پاسخ دادند: علوم ما را فراگیرد و به دیگران بیاموزد چرا که اگر مردم زیبایی های سخنان ما را دریابند، از ما پیروی می کنند.                        «بحارالانوار، ج ۲ ، ص۳۰ ، ح۱۳»

 

دانشگاه قرآن و حدیث وابسته به موسسه دارالحدیث یکی از مراکز رسمی آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران است که با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی و مطابق با ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۸ تأسیس گردیده است.

یکی از دستاوردهای این دانشگاه ایجاد مرکز آموزش الکترونیکی در شبکه جهانی اینترنت در سال ۱۳۸۳ می باشد که امکان فراگیری علوم و معارف قرآن و حدیث را برای طیف وسیعی از مشتاقان فراهم ساخته است.

موسسه فرهنگی قرآن و عترت مکتب الصادق(ع) اردبیل به عنوان نمایندگی دانشگاه قرآن و حدیث در استان اردبیل، در راستای تسهیل ادامه تحصیل علاقه مندان به رشته های مذکور، کلیه امورات مربوط به دانشجویان استان را به انجام می رساند.

 

اهداف:

  • گسترش و نشر علوم و معارف قرآن و احادیث اهل بیت علیهم السلام در بین اقشار مختلف جامعه.
  • تربیت مدرس، مربی و محقق در زمینه علوم و معارف قرآن و عترت.

 

دوره های آموزشی:

دوره های آموزشی مرکز الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث بصورت مجازی و اینترنتی در دو گروه دوره های رسمی و دوره های آزاد ارائه می گردد.

 

الف) دوره های رسمی:

دوره های رسمی در مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد بصورت مجازی و غیرحضوری اجراء می گیرد.

 

مقطع کارشناسی:

پذیرش در مقطع کارشناسی بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور و در رشته های ذیل می باشد:

  1. رشته علوم قرآن و حدیث
  2. رشته فقه و حقوق اسلامی 

 

* ثبت نام در مقطع کارشناسی دو یا سه نوبت در سال و از طریق سایت سازمان سنجش صورت می گیرد.

ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش به عمل می آید و پس از اعلام نتایج نهایی و قبولی ، ثبت نام در دانشگاه انجام یافته و تحصیلات از مهر ماه يا بهمن شروع مي شود.

 

نحوه ثبت نام: نمایندگی دانشگاه در استان اردبیل تمهیداتی فراهم نموده است تا از علاقمندان ثبت نام به عمل آورد. لذا متقاضیان می توانند در هر موقع از سال با همراه داشتن یک قطعه عکس ۴×۳ به محل نمایندگی مراجعه و ثبت نام يا پيش ثبت نام نمایند. ضمناً جهت پیش نام از طریق این سایت نیز می توانید اقدام نمایید.  پیش ثبت نام

 

* افرادیکه خود از طریق سایت سنجش اقدام به ثبت نام خواهند نمود می بایست موارد ذیل را مدنظر قرار دهند:

– رشته امتحانی می بایست بر اساس رشته تحصیلی و یکی از گروه های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک باشد.

– می بایست کارت خرید مربوط به علاقمندی غیرانتفاعی و پیام نور نیز تهیه شده و در فرم ثبت نام گزینه مربوطه نشانه گذاری (تیک زده) شود و سریال کارت در کادر مربوطه درج گردد.

– صرفاً افرادیکه دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی باشند می توانند در مقطع کارشناسی ثبت نام نمایند.

 

مقطع کارشناسی ارشد:

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از طریق آزمون ورودی و در رشته های ذیل می باشد:

  1. علوم قرآن و حديث ۲٫ علوم حدیث گرایش تفسیر اثری
  2. علوم حدیث گرایش نهج البلاغه ۴٫ علوم حدیث گرایش کلام و عقاید

ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد از طریق کنکور سراسری و از سایت سازمان سنجش صورت می گیرد.

 

* ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد در آذر ماه به عمل مي آيد و افرادیکه موفق به ثبت نام نمي شوند می توانند در فرصتی دوباره در اسفند ماه در سایت سازمان سنجش ثبت نام نمایند. پس از شرکت در آزمون که معمولاً در اردیبهشت ماه مي باشد، در صورت مجاز به انتخاب رشته شدن می توانند در مرحله انتخاب رشته، رشته های مجازی دانشگاه قرآن و حدیث را انتخاب نمایند. پس از اعلام نتایج نهایی و قبولی ، ثبت نام در دانشگاه انجام یافته و تحصیلات از مهر ماه يا بهمن ماه شروع مي گردد.

 

نحوه ثبت نام: نمایندگی دانشگاه در استان اردبیل تمهیداتی فراهم نموده است تا از علاقمندان ثبت نام به عمل آورد. لذا متقاضیان می توانند در هر موقع از سال با همراه داشتن یک قطعه عکس ۴×۳ به محل نمایندگی مراجعه و ثبت نام يا پيش ثبت نام نمایند. ضمناً جهت پیش نام از طریق این سایت نیز می توانید اقدام نمایید.  پیش ثبت نام

 

* افرادیکه خود از طریق سایت اقدام به ثبت نام خواهند نمود می بایست موارد ذیل را مدنظر قرار دهند:

– رشته امتحانی انتخابی می بایست گروه الهیات و معارف اسلامی۱ با کد رشته امتحانی ۱۱۱۱ و صرفاً رشته اصلی باشد.

– می بایست کارت خرید مربوط به علاقمندی غیرانتفاعی و پیام نور نیز تهیه شده و در فرم ثبت نام گزینه مربوطه نیز نشانه گذاری (تیک زده) شود و سریال کارت در کادر مربوطه درج گردد.

– تمامي دارندگان مدرک کارشناسی كليه رشته ها مورد تایید وزارت علوم می توانند در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کنند.

 

 

کارشناسی ارشد ويژه طلاب  و روحانيون:

دانشگاه قرآن و حدیث بر اساس مجوز رسمی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور ، از بین برادران و خواهران طلبه(تحصيلكردگان حوزوي) واجد شرایط از طریق آزمون اختصاصی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته های فوق الذكر بصورت مجازی دانشجو می پذیرد.

شرايط پذيرش:

الف) افراديكه داراي مدرک سطح دو حوزه مورد تایید مرکز مدیریت و یا مدرک کارشناسی معتبر از دیگر مراکز آموزش عالی به همراه مدرک سطح یک حوزه باشند مي توانند از اين طريق ثبت نام و ادامه تحصيل دهند.

تبصره ۱ : شاغلین به تحصیل (در سطح دو یا دوره کارشناسی) ، در صورت فراغت از تحصیل تا پايان شهريور سال آتي ، مجاز به ثبت نام نهایی به عنوان دانشجو خواهند بود. (گرچه منعی برای شرکت در آزمون نخواهند داشت)

ب) علاقمندان مي بايست در آزمون ورودي اختصاصي كه از دروس حوزه به عمل مي آيد شركت نمايند.

 

* ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ويژه طلاب در بهمن ماه از طريق سايت دانشگاه قرآن و حديث به عمل آمده و آزمون ورودي معمولاً درفروردين ماه سال بعدصورت مي گيرد.  پس از اعلام نتایج كتبي و قبولی ، با طي مرحله گزينش صلاحيت هاي عمومي، ثبت نام در دانشگاه انجام یافته و تحصیلات از مهر ماه شروع مي گردد.

 

نحوه ثبت نام: نمایندگی دانشگاه در استان اردبیل تمهیداتی فراهم نموده است تا از علاقمندان ثبت نام به عمل آورد. لذا متقاضیان می توانند در هر موقع از سال با همراه داشتن یک قطعه عکس ۴×۳ به محل نمایندگی مراجعه و ثبت نام يا پيش ثبت نام نمایند. ضمناً جهت پیش نام از طریق این سایت نیز می توانید اقدام نمایید.  پیش ثبت نام

 

شیوه برگزاری آزمون ورودي: آزمون ورودي اختصاصي كارشناسي ارشد طلاب از دروس حوزوي بوده و شامل دروس عمومي و اختصاصي مي باشد. دروس آزمون و همچنين منابع و كتبي كه سوالات آزمون از آنها تهيه مي شود در زمان هر ثبت نام اعلام خواهد شد. آزمون توسط دانشگاه قرآن و حديث و در مراكز منتخب منطقه اي برگزار مي گردد.

 

 

نحوه تحصیل در رشته هاي مجازي:

شیوه ارائه دروس در رشته های مجازی كليه مقاطع بصورت اینترنتی و غیرحضوری است و فعالیت ها و تمارین درسی از همان طریق انجام می شود. تمامی ترم ها و کلاسها بدون نیاز به حضور در کلاس بوده و دانشجویان صرفاً از طریق اینترنت به امر تحصیل خواهند پرداخت.

بدین ترتیب که داوطلبان عزیز بعد از قبولی و در هنگام ثبت نام در دانشگاه قرآن و حدیث،  نمایندگی استان اردبیل را جهت ادامه تحصیل انتخاب کرده و شروع به تحصیل خواهند نمود.

پس از تعیین کد دانشجویی، برای هر دانشجو بر روی سایت دانشگاه میز کار اختصاص یافته و کد کاربری و کلمه عبور در اختیار وی قرار می گیرد که می بایست تمامی امورات خود را از این طریق انجام دهد. انتخاب واحد و تعیین دروس نیز از طریق میز کار انجام می گیرد. جلسه تدریس استاد هر درس بصورت صوتی و تصویری ضبط شده و طبق برنامه هفتگی فایل آن در میز کار قرار می گیرد و دانشجو می تواند در طول یک هفته و در هر ساعت از شبانه روز با مرجعه به میز کار خود از محتوای دروس بهره مند گردد.

لازم به ذکر است که باز کردن فایل درس و استفاده از آن، بصورت هوشمند برای دانشجو حضور در کلاس محسوب می گردد. برای هر درس نیز یک آموزشیار در نظر گرفته شده است که در طول روز در سایت دانشگاه آنلاین بوده و به اشکالات و سئوالات درسی دانشجو پاسخگو می باشد. ضمناً استاد محترم هر درس نیز دو ساعت در هفته بصورت آنلاین به پرسشهای دانشجویان پاسخ می گویند.

همچنین بخشی به نام تالار گفتگو  در سایت دانشگاه فعال می باشد که دانشجویان می توانند مباحث علمی خود را در آن به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند.

 

 

نحوه برگزاری امتحانات:

برای گذراندن امتحانات نیازی به مراجعه به محل دانشگاه نیست و آزمون های میان ترم و پایان ترم درمحل نمایندگی استان اردبیل در موسسه فرهنگی قرآن وعترت مکتب الصادق(ع) برگزارخواهد شد.

یکی از امتیازات منحصر بفرد تحصیل در رشته های مجازی دانشگاه قرآن و حدیث اینست که در صورتیکه دانشجو به هر علتی در زمان امتحان یک یا چند درس در خارج از استان بوده و نتواند برای گذراندن امتحان به محل نمایندگی استان اردبیل مراجعه نماید، از آنجائیکه دانشگاه قرآن و حدیث در سراسر کشور دارای نمایندگی می باشد با هماهنگی قبلي حداقل ۴۸ ساعته می توان تمهیداتی را ترتیب داد تا دانشجو به عنوان میهمان در نزدیکترین نمایندگی دانشگاه حضور یافته و نسبت به گذراندن امتحان آن درس در آن نمایندگی اقدام نماید.

حتی دانشجویانی که در زمان امتحانات در خارج از کشور باشند می توان با هماهنگی یک هفته قبل شرایط اخذ آزمون پایان ترم در محل سفارت یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آن کشور را فراهم نمود.

 

 

 

فارغ التحصیلی:

پس از گذراندن تمامی واحد ها و اتمام تحصیلات، دانشجو با مراجعه به دانشگاه قرآن و حدیث نسبت تسویه حساب و دریافت مدرک تحصیلی رسمی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  اقدام خواهد نمود.

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارائه شده توسط دانشگاه قرآن و حدیث همانند مدارک سایر دانشگاههای زیر نظر وزارت علوم کاملاً معتبر بوده و دارای ارزش استخدامی یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارد.

لازم به ذكر است رشته هاي مجازي كارشناسي ارشد فاقد پايان نامه مي باشند كه ضمن صرفه جويي در هزينه، موجب كاهش زمان فارغ التحصيلي نيز مي گردد.

 

امکان ادامه تحصیل:

برای افرادی که در مقطع کارشناسی دانشگاه قرآن و حدیث تحصیل می کنند امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (طبق توضیحات فوق) فراهم گردیده است. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند پس از فارغ التحصیلی از طریق آزمون سراسری در مقطع دکتری دانشگاه قرآن و حدیث بصورت حضوری در رشته های: ۱) علوم قرآن و حدیث      ۲) کلام اماميه  ۳) علوم و معارف نهج البلاغه  ۴) مدرسی معارف گرایش اخلاق اسلامی  ۵) مدرسی معارف گرایش قرآن و متون ادامه تحصیل دهند.

** نکته قابل توجه اینکه فارغ التحصیلان دانشگاه قرآن و حدیث در سالهای گذشته بیشترین قبولی در مقاطع بالاتر را به خود اختصاص داده اند که این موضوع نشان دهنده آنست که افراد تحصیلکرده در دانشگاه قرآن و حدیث از توانمندی علمی بالایی برخورداربوده و دررقابت با فارغ التحصیلان سایردانشگاهها از اقبال بیشتری برای ورود به تحصیلات تکمیلی برخوردار می باشند.

 

 

ویژگیهای مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه و قرآن و حدیث:

* اولین مرکز دانشگاهی آموزش الکترونیکی در زمینه آموزش علوم و معارف قرآنی و اسلامی در جهان اسلام

* برترین پایگاه آموزش الکترونیکی در چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال

* انتخاب به عنوان برترین مرکز آموزش الکترونیکی در بین دانشگاههای کشور در سال ۹۳ و ۹۴ توسط وزارت علوم

 

مزایای تحصیل در مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن حدیث بطور خلاصه:

* آشنایی با معارف و علوم قرآن و اهل بیت علیهم السلام

* دریافت مدرک رسمی معتبر مورد تایید وزارت علوم

* امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

* گذراندن دوره به صورت کاملا غیرحضوری از طریق شبکه اینترنت و بدون نیاز به حضور در کلاس

* دسترسی به محتوای دروس بدون محدودیت در زمان و مکان

* بازسازی محیط کلاس در فضای مجازی با استفاده از صوت، تصویر و پویانمایی، امکان ارتباط سریع و زنده با استاد

* امکان برگزاری آزمونها در نمایندگی های داخل و خارج از کشور

* معافیت تحصیلی برای داوطلبان برادر

* امکان تحصیل همزمان در دیگر مراکز یا رشته های آموزش عالی

 

ب) دوره هاي آزاد:

علاوه بر دوره های رسمی، علاقمندان فراگیری علوم و معارف قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) می توانند در دوره آزاد ارائه شده نیز شرکت نمایند. دوره های تخصصی کوتاه مدت قرآن و حدیث، مهدویت، تربیت دینی کودک، خانواده(پیش از ازدواج و پس از آن) ، معارف اسلامی در حوزه های اخلاقی، اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و خانواده.

ارائه این دوره ها درقالب دوره های ضمن خدمت کارکنان فرصت مناسبی برای مراکز وسازمان های دولتی و غیردولتی می باشد.

 

دوره های آمادگی کنکور:

دانشگاه قرآن و حدیث برای علاقمندان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری رشته های گروه قرآن و حدیث ، در طول سال اقدام به برگزاری دوره آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و همچنین آمادگی کنکور دکتری بصورت مجازی می نماید.

مدیریت فرهنگی و دانشجویی به منظور تقویت بنیۀ علمی و آماده سازی متقاضیان شرکت در این آزمون ورودی، دورۀ آمادگی آزمون کارشناسی ارشد و دکتری خود را به صورت کاملاَ غیر‌حضوری و اینترنتی همراه با آزمون‌های آزمایشی طبقه‌بندی شده، مرحله‌ای و جامع برگزار می‌کند.

تمامی بخش‌های این دوره به شيوۀ الكترونيكی و از طريق شبكۀ اينترنت اجرا می‌شود.

علاوه بر ارائه الکترونیکی جلسات درسی از طریق پایگاه اینترنتی مرکز آموزش الکترونیکی، تمامی منابع آموزشی اصلی دوره در لوح‌های فشردۀ آفلاین دروس دوره (برای کسانی که به صورت مداوم به اینترنت دسترسی ندارند) و جزوات دوره از نمايندگي استان اردبيل برای داوطلبان قابل دسترسی می باشد.

در این دوره محتوای آموزشی بر اساس جدول زمان‌بندی در زمان‌های مقرر در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

تمامی آزمون‌های هفتگی و مرحله‌ای طی دوره به صورت غیر حضوری و اینترنتی برگزار می‌‌شود.

آزمون جامع یا همان کنکور آزمایشی به صورت حضوری در نمایندگی‌ هاي استانها برگزار می‌شود.

طول دوره ۲۰ هفته بودهو معمولاً از شهریور ماه آغاز می‌شود و تا پایان دی‌ ماه ادامه می یابد.

 

 

**جزوات خلاصه منابع آزمون کارشناسی ارشدو لوح فشرده آن توسط اساتید دانشگاه قرآن و حدیث تهیه شده است که در نمایندگی استان اردبیل موجود می باشد و علاقمندان می توانند با مراجعه به محل نمایندگی نسبت به دریافت آنها اقدام نمایند و یا اینکه از طریق این سایت بصورت اینترنتی سفارش دهند تا بسته های آموزشی از طریق پست ارسال گردد.

(خرید اینترنتی بسته های آموزشی )

 

**به روش هاي زير مي توانيد از اخبار و اطلاعات دانشگاه قرآن و حديث مطلع شويد:

  1. مراجعه حضوري به آدرس: اردبيل، خيابان ملاهادي، روبروي مسجد ملاهادي،موسسه فرهنگی قرآن و عترت مکتب الصادق(ع)
  2. تماس با شماره تلفن هاي: ۳۳۲۵۷۲۴۱ – ۰۹۱۴۳۵۷۲۳۴۱
  3. با ارسال عدد ۳ به سامانه پیام کوتاه شماره ۳۰۰۰۸۰۱۲۱۴ در خبرنامه نمایندگی استان اردبیل ثبت نام نمایيد تا آخرین اخبار و اطلاعات پذیرش دانشگاه قرآن و حدیث در کلیه مقاطع تحصیلی را از طریق پیامک (بصورت رایگان) دریافت نمایيد.
  4. با پيوستن به كانال تلگرام به آدرس: https://telegram.me/maktabsadeg

 

 

موسسه فرهنگی قرآن و عترت مکتب الصادق(ع) نمایندگی دانشگاه قرآن و حدیث در استان اردبیل

بازگشت به صفحه قبل

image_pdf

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *